AN UNBIASED VIEW OF ORBITOPATIA TARCZYCOWA

An Unbiased View of orbitopatia tarczycowa

An Unbiased View of orbitopatia tarczycowa

Blog Article

Choroba Gravesa i Basedowa (chGB) jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy, a orbitopatia tarczycowa (OT) stanowi najczęstszą pozatarczycową jej manifestację z częstością występowania 42,2/milion osób/rok. Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Grupy Orbitopatii Gravesa (EUGOGO) w celu optymalizacji i poprawy skuteczności leczenia OT powinno stosować się określone standardy put upępowania, które przedstawiono w niniejszej publikacji. Wybór optymalnej dla chorego metody leczenia zarówno nadczynności tarczycy, jak i OT wymaga zespołu współpracujących specjalistów: endokrynologa, okulisty, radioterapeuty i chirurga, oraz uwzględnienia ryzyka nawrotu choroby i możliwych powikłań związanych z metodą leczenia. Aktywność zapalna i stopień ciężkości OT należy diagnozować na podstawie doświadczenia własnego badającego oraz według standardowych kryteriów diagnostycznych. Ocenę aktywności zapalnej OT można przeprowadzić wykorzystując skalę aktywności zapalnej (CAS) oraz z wykorzystaniem metod obrazowych — głównie obrazowania rezonansu metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Ocenę ciężkości OT przeprowadza się, korzystając z siedmiostopniowej klasyfikacji NOSPECS oraz trzystopniowej skali według EUGOGO. Jako leczenie pierwszego rzutu zalecanym standardem u większości pacjentów z umiarkowaną do orbitopatia tarczycowa ciężkiej i aktywną OT jest łączne dożylne (i.

Wytrzeszcz gałek ocznych może mieć różne przyczyny. Ich różnicowanie rozpoczyna się od stwierdzenia, czy wytrzeszcz jest jednostronny, czy obustronny. 

Przesuwanie się gałek ocznych może także skutkować niemożnością zamknięcia szpar powiekowych, a co za tym idzie ciężkim zapaleniem rogówki oka.

Etiologia orbitopatii tarczycowej nie została do końca poznana. Prawdopodobnie do oftalmopatii tarczycowej dochodzi na skutek autoimmunologicznego zapalenia tkanek miękkich, a objawy choroby są następstwem powstałego procesu zapalnego.

indeks aktywności klinicznej jest równy lub większy od 4. - przyznaje się po 1 punkcie w zależności od występowania następujących objawów:

Płeć – pomimo iż choroba Gravesa-Basedowa występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, to w grupie pacjentów płci męskiej oftalmopatia ma znacznie cięższy przebieg.

Orbitopatia tarczycowa to zatem wytrzeszcz gałek ocznych. W ponad ninety proc. wszystkich przypadków oftalmopatii tarczycowej zmiany występują obustronnie i są symetryczne – wytrzeszcz jednego oka w przypadku nadczynności tarczycy jest rzadkością.

Palenie tytoniu – uważa się, że jest to istotny czynnik środowiskowy, który może predysponować do wystąpienia choroby i koreluje z jej ciężkością.

klasę 4 - przydziela się pacjentom z zauważalnym zajęciem mięśni ocznych, prowadzącym zwykle do ograniczenia ruchomości gałek ocznych i dwojeniem;

Choroba Gravesa i Basedowa jest chorobą autoimmunologiczną tarczycy, w której organizm produkuje przeciwciała przeciwko receptorowi TSH znajdującemu się w komórkach tarczycy.

Dodatkowo lekarz może również zalecić podniesienie wezgłowia łóżka do spania w pozycji bardziej zbliżonej do pionowej.

W łagodnym stadium leczenie polega na doustnym przyjmowaniu sterydów, głównie prednizonu. Preparat przyjmuje się zazwyczaj przez 20 tygodni, stopniowo zmniejszając dawkę. 

Przy nagle pojawiającym się podwójnym widzeniu należy podawać doustnie kortykosteroidy do 10–14 dni. W razie braku poprawy zaleca się radioterapię (naświetlanie) z ewentualną chirurgią mięśni poruszających gałką oczną po wcześniejszym ustabilizowaniu choroby tarczycy i procesu zapalnego oczodołu.

Aktywność fizycznaBiałaczkaBólchemioterapiaChłoniakChoroby genetyczneChoroby krwiChoroby metaboliczneChoroby narządu ruchuChoroby tarczycyChoroby British islesładu immunologicznegoChoroby British islesładu moczowo-płciowegoChoroby układu nerwowegoChoroby układu pokarmowegoCzerniakDieta i SuplementyDzieciimmunoterapiaKardioonkologiaLeczenie biologiczneLekarz pierwszego kontaktuNałogiNowotwory głowy i szyiNowotwory kościNowotwory mózgu i kręgosłupaNowotwory skóryNowotwory tkanek miękkichNowotwory United kingdomładu moczowo-płciowegoNowotwory układu pokarmowegoRadioterapia - leczenieRak czy nowotwórRak piersiRak płucRak układu rozrodczegoUmysł i psychoterapiaUrazy okołoporodoweUSGZaburzenia hormonalneZaburzenia snuZespoły paranowotworowe

Report this page